ПРАТИТЕ УДРУЖЕЊЕ ВРАЊАНАЦА НА:
|
Подели нa:

СВЕЧАНО ОБЕЛЕЖЕН ДАН ОСЛОБОЂЕЊА ВРАЊА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ

Велики јубилеј – 80 година од ослобођења Врања у Другом светском рату – обележен је 7. септембра полагањем венаца и цвећа на Споменик револуциjи код Педагошког факултета у Врању.  

Тај веома значајан дан у историји Врања честитао је суграђанима на пригодној свечаности градоначелник др Слободан Миленковић. Он је говорио о отпору, пожртвовању нашег народа у једном од најмрачнијих периода у историји цивилизације, о храбрости да се супротстави јачем непријатељу и истакао:
„Неко је једном рекао, ‘тајна слободе почива на храбрости’. Бити храбар, одважан и одлучан, врхунске су врлине српског војника и вековима су биле исконска снага у борбама за слободу и независност. Бити храбар, значи не штедети свој живот у одбрани отаџбине и вековних огњишта. Бити храбар значи ширити пламен слободе и другима који су угњетавани и понижени. Који су поробљени. Не заборавимо чињеницу да су српски борци ослобађали и оне који су у ратовима били на другој страни, јер слобода не познаје ни име ни презиме. И не треба због тога да тражимо захвалност ни признање. Углед и част живе довека. Довољно је што као народ носимо ожиљке историје настале у мору битака за поштенији и бољи свет“.

А истина и правда увек ће бити на нашој страни. Јер како је рекао Патријарх Павле, проћи ће све, али душа, образ и оно што је добро остаје заувек„, истакао је у говору градоначелник  Врања др Слободан Миленковић.

О значају наородноослободилачке борбе на овим просторима говорио је потом председник Скупштине СУБНОР Србије, Мирољуб Стојчић.

Венце  и цвеће  положили су градоначелник Врања др Слободан Миленковић са сарадницима, заменик команданта Четврте бригаде Копнене воjске, пуковник Миодраг Младеновић са сарадницима, државни секретар Зоран Антић, народни посланик Горан Николић, заменик председника градске општине Врањска Бања Марко Николић, начелник Полицијске управе у Врању Саша Недељковић са сарадницима, начелник центра БИА Милош Ристић са сарадницима, председник градске организације СУБНОР Зоран Лубура, представници Удружења потомака ратника ослободилачких ратова Србије до 1918, Удружења војних пензионера, Удружења Српских ратних ветерана,  Покрета ветерана и делегација врањских средњих школа.

Испред Завичајног удружења Врањанаца „Жуто цвеће“ у Београду овом значајном јубилеју за све Врањанце присуствовао је председник Управног одбора Удружења потпуковник Министарства унутрашњих послова Ивица Станковић.

У свечаном програму учествовали су Градски мешовоти хор, ансамбл Музичке школе и ученици врањске Гимназије Нина Тасић и Лука Стајић, који су рецитовали песму „На Петровачкој цести“ Бранка Ћопића и „Пркосну песму“ Добрице Ерића.
У оквиру обележавања 7. септембра, у Галерији Народног музеја постављена је и изложба поводом 80. година од формирања 8. српске ударне бригаде.

Истог дана, Радио телевизија Врање расписала је конкурс за награду „Пера Стојановић Туман“ за најбољи хумористичко-сатирични текст, која се додељује сваке године.

Слични чланци:

  • Нема сличних чланака
Бесплатна Преплата на Чланке
Уколико вам се наши чланци свиђају, имате могућност бесплатне пријаве на дневну пошту путем e-mail-a!
Дневна пошта:   
Објавио на дан сеп 9 2024. Објављено под Некатегоризовано. Можете пратити све реакције овог чланка преко RSS 2.0. Можете оставити свој коментар и своје мишљење на овај чланак...