Садржајна прослава Светог Атанасија Великог – славе Удружења
За разлику од претходних година, када су београдски Врањанци славу Удружења славили у проосторијама Палате “Бограђанка”, јучерашња прослава Светог Атанасија Великог била је у хотелу “Извор” у Аранђеловцу. Прослава Светог Атанасија Великог била је скуп целодневних активности којима је Удружење обележило Дан града Врања 31. јануар, опелом у помен изгинулим Врањанцима у борбама за ослобођење Врања и врањског краја од Турака 1878. године и у другим ослободилачким ратовима Србије до данас, а потом прославило и своју славу.
Домаћин славе ове године, био је господин Мирољуб Алексић, члан УО Удружења. Он је у сарадњи са председником Удружења др Драганом Микићем организовао богат и садржајан програм обележавања важног датума у историји Врања и Завичајног удружења Врањанаца у Београду, који ће члановима Удружења који су учествовали у прослави, остати у трајном сећању.
Био је то пример доброг комбиновања културолошко-сазнајног са обичајним елементима, пре свега подсећања на славне претке династије Карађорђевић. Чланове Удружења у обилазак је водио Драган Тодоровић. Они су најпре обишли велелепну задужбину династије Карађорђевић на Опленцу, цркву Светог Ђорђа, која је данас спемен-црква и маузолеј ове династије. Зидање цркве и целог историјско-меморијалног комплекса започео је краљ Петар I Карађорђевић.
Данас комплекс обухвата поред цркве Светог Ђорђа, маузолеја српске краљевске породице, и краљеве винограде и винарију, Виноградареву кућу. Са пажњом и уз веома љубазне домаћине, чланови Удружења разгледали су поред цркве и кућу краља Петра на Опленцу и Карађорђев конак у оквиру Карађорђевог града у Тополи.
Пут их је даље водио до Буковика и цркве посвећене Светом арханђелу Гаврилу.
Подигнута је 1832. године на темељима раније средњовековне цркве. Везује се за проту Атанасију Антонијевића, који је заклео учеснике Првог српског устанка и сматра се централном личношћу збора у Орашцу. После устанка црква је спаљена након чега су је мештани обновили.У цркви су чланови Удружења присуствовали опелу изгинулим Врањанцима за ослобођење Врања од Турака 1878. године и свим Врањанцима изгинулим у ратовима за слободу Србије.
Последња дестинација путовања била је ексклузивни хотел „Извор“ у Аранђеловцу, који са правом носи епитет једног од најбољих у Србији. Веома гостопримљив и љубазан домаћин, господин Мирољуб Алексић и чланови његове породице, упознали су госте са богатим садржајима које хотел нуди.
Најсвечанијим тренутак био је традиционални обред сечења славског колача у свечаној сали хотела.
Домаћин славе, председник Удружења и присутни гости заједно са чинодесјтвујушћим свештеницима, пресецају, врте и уз православни обичај ломе колач међу собом.
Прослава је настављена поздравним речима председника Удружења проф. др Драгана Микића и домаћина славе господина Мирољуба Алексића. Проф. др Микић је представио рад Удружења у његовој преко 100 година дугој историји, истакао да су руководство чинили неки од најугледнијих београдских Врањанаца. Нагласио је да је седиште послератног Клуба било у просторијама Представништва предузећа „Алфа“ Врање у Београду, на адреси у Балканској улици број 20.
Господин Мирољуб Алексић је потом захвалио на указаној части да буде домаћин славе и говорио је о предстојећим догађајима Удружења, пре свега о Врањској вечери која ће бити 1. априла.
Домаћину славе председник Удружења је предао пригодни поклон у виду вредних књига да га подсећају на овај свети дан.
Програм прославе употпунили су познати чланови Удружења Чеда Марковић и Љуба Манасијевић.
У лепој и свечаној атмосфери, време је брзо прошло. Опростили смо се са нашим љубазним домаћином и члановима његове породице, препуни захвалности за дивно организован програм прославе и гостопримство.
У раним вечерњим часовима наш аутобус зауставио се на паркингу Сава центра. Била је то последња станица са које смо се разишли препуни незаборавних утисика са целодневног дружења и прославе.